Z językiem polskim robi się obecnie wszystko. Kaleczymy go na wszelkie możliwe sposoby. Czas powiedzieć sobie DOSYĆ! Ludzie, dbajcie o to, jak mówicie i piszecie!
Blog > Komentarze do wpisu

Słowo "ogarniać"

Zauważyłem, że słowo "ogarniać" robi ostatnio wielką karierę.

Ogarnia się wszystko. Można nawet "się ogarnąć". Kolejne modne słowo klucz, które powoli przestaje cokolwiek znaczyć.

O ile samo słowo rzeczywiście jest dość wdzięczne, to już mieszanie sformułowań w stylu "muszę to ogarnąć", "weź się ogarnij się" czy "muszę się ogarnąć" i stosowanie ich we wszystkich możliwych sytuacjach nie ma sensu.

Może nie jest to przykład błędu językowego, a przynajmniej rażącego błędu językowego, ale bądźmy wyczuleni na takie przypadki. To, że jakieś słowo bardzo się nam podoba, nie oznacza, że powinniśmy je wtrącać do każdego zdania. 

wtorek, 13 maja 2008, poeciak

Polecane wpisy

  • Plastyk i plastik

    Zarówno słowem plastik , jaki plastyk można opisać tworzywo sztuczne. Plastyk może być też artystą. Chyba właśnie ze względu na tę dwuznaczność dużo częściej,

  • Iż i aczkolwiek

    Dwa słowa, których szczerze nienawidzę. Darzę je nienawiścią absolutnie szczerą icałkowicie bezinteresowną. iż i aczkolwiek Iż jest synonimem wspaniałego spójn

  • Jak kopiować, to od najlepszych...

    W dzisiejszej Polityce ciekawy artykuł o kaleczeniu języka polskiego. Polecam. Moją uwagę, zwróciła też ta grafika: Jak kopiować, to od najlepszych? A może po p

Komentarze
leszlong
2010/02/25 22:54:44
Z użyciem "ogarniać" jako słowa-wytrychu w zdaniu spotkałem się dopiero w Warszawie. Może jest to przykład powstawania regionalizmu warszawskiego bądź mazowieckiego?
-
2010/02/26 18:46:39
Może to jakiś młodzieżowo-korporacyjny dziwoląg? Sam nie wiem.
-
leszlong
2010/02/26 23:11:49
@poeciak: Możliwe. U mojej żony w pracy (środowisko naukowe) mówią tak. Młodzieży tam nie ma, raczej w wieku od 26 lat wzwyż.