Z językiem polskim robi się obecnie wszystko. Kaleczymy go na wszelkie możliwe sposoby. Czas powiedzieć sobie DOSYĆ! Ludzie, dbajcie o to, jak mówicie i piszecie!




Blog > Komentarze do wpisu

Państwo wią

Tym razem wpis zainspirowany ostatnim komentarzem:

Za katastrofę uważam fakt, że ostatnio gros publicznych (i nie tylko) osób uważa za stosowne używanie niepoprawnych form: "musicie Państwo...", "widzicie Państwo...", "zauważcie Państwo". Przecież to są błędy i świadczą o braku kultury, nie tylko językowej! Prostackie formy (błędy fleksyjne - użycie czasownika w drugiej osobie, zamiast w trzeciej) wdarły się na salony form grzecznościowych. Powinno być "muszą Państwo...", "widzą Państwo...", "proszę, aby Państwo zauważyli...". W związku z tym nie proszę: "reagujcie Państwo", ale proszę i apeluję aby Państwo reagowali na łamach tego blogu na prostackie formy grzecznościowe!

napisał: wierszeosobliwe

 

Sprawa nie jest wcale taka prosta. Większość językoznawców dopuszcza obie formy, choć z pewnymi zastrzeżeniami. W skrócie: "wiecie Państwo" uznaje się za bardziej bezpośrednie i mniej formalne od "wiedzą Państwo". Nie będę zresztą na ten temat się wymądrzał, odeślę po prostu do źródeł:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9505 ,
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10223 .

Dla porządku dodam, że według niektórych ekspertów "wiecie Państwo" to błąd, a w najlepszym wypadku forma potoczna i niespecjalnie godna stosowania.

Moim zdaniem: lepiej "wiecie Państwo" niż "Państwo wie" czy "Państwo wią". ;)


PS Jutro obiecany multimedialny wpis o bynajmniej/przynajmniej.

czwartek, 11 lutego 2010, poeciak

Polecane wpisy

  • Małżonek, małżonka, współmałżonek

    Słowa małżonek i małżonka wracają do łask. Czasami w złym kontekście. Nigdy nie powinniśmy ich używać do opisywania swojej drugiej połówki. Mój małżonek. ŹLE

  • PS, P.S. czy PS. - czyli postscriptum

    Jednym z najczęstszych zgryzów językowych spotykanych w korespondencji internetowej jest pisownia skrótowca utworzonego od wyrazu postscriptum. Jak to pisać? PS

  • Hamburgeryzmy i no comments

    Uwielbiamy zapożyczenia z języków obcych. O ile zachowujemy zdrowy rozsądek, nie ma w tymnic złego.W mniejszym lub większym stopniu języki obce od zawsze kształ

Komentarze
2010/02/11 14:33:48
Probuję odnaleźć znaczenie słowa "gro". Bezskutecznie. Znajduję jedynie gros w znaczeniu albo tuzin tuzinów albo en gros czyli większość. Czyżbym przespała spolszczenie pisowni en gros, bo chyba w tym znaczeniu to słowo zostało użyte?
-
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2010/02/11 14:55:25
No właśnie, co to jest "gro"??
-
onikra
2010/02/11 15:18:46
O "Państwo wią" nie słyszałam, ale za to mam na porządku dziennym "umią", "rozumią".Polacy nie radzą sobie z językiem polskim, bo gramatyka wypadła z programu nauczania w szkołach. Kiedyś za błędy ortograficzne można było oblać maturę, teraz są tylko dyslektycy, dysgraficy i inni dys-, którym pały postawić nie można, więc idą dalej z tą swoją niepolszczyzną bez żenady potem wypisując niedorzeczności na internetowych forach. Czasami tego czytać się nie da po prostu.
-
2010/02/11 16:33:15
Zastanawiałem się, czy poprawiać gro na gros i w końcu, żeby zachować konsekwencję (o poprawianiu błedów pisałem kiedyś, dawno temu), poprawiłem. O zmianie pisowni nic mi nie wiadomo, przynajmniej słowniki PWN w tej sprawie milczą. Podsumowując: piszemy "gros", czytamy "gro".
-
una1
2010/03/02 01:58:17
Jestem tu nowa...
I bardzo mi sie TU podoba, a ze "braki" mam ogromne...wracac zapewne bede czesto...
Tymczasem linka sobie "zabieram".
---------
Wlasnie zdalam sobie sprawe, ze nigdy w zyciu slowa "bynajmniej"...
--------
Gratuluje! I pozdrawiam z...Madrytu!
-
2010/03/15 21:46:02
Witam!
To jest mój pierwszy komentarz pod Twoim blogiem. Zacznę od tego, że bardzo mi się podoba taka żartobliwa, acz dosadna krytyka. Zauważyłem jednak pewną niekonsekwencję. Otóż w poście: niekalecz.blox.pl/2010/02/PS-PS-czy-PS-czyli-postscriptum.html następuje tyrada PS bez znaku interpunkcyjnego. A co mamy w bieżącym poście?

pozdrawiam