Z językiem polskim robi się obecnie wszystko. Kaleczymy go na wszelkie możliwe sposoby. Czas powiedzieć sobie DOSYĆ! Ludzie, dbajcie o to, jak mówicie i piszecie!
Blog > Komentarze do wpisu

Tę i tą

czy ?

W narzędniku: Nie idź tą drogą.

W bierniku: Wybieram tę drogę.

Wybieram tą drogę dopuszcza się jako formę potoczną. Raczej w mowie niż piśmie.

Ludzie dbający o język używają. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z hiperpoprawnością przy wymowie - "ę" wymówione ze zbyt silnie zakręconym i zaakcentowanym ogonkiem brzmi nieco pretensjonalnie.

poniedziałek, 22 lutego 2010, poeciak

Polecane wpisy

  • Bynajmniej przynajmniej

    Trzeba powiedzieć sobie wprost: bynajmniej i przynajmniej to nie synonimy. Jeśli nie znamy znaczenia tych słów, po prostu ich nie używajmy. Inaczej wpadka gwara

  • Adaptować czy adoptować

    - Fama głosi, że używa pan słów, których znaczenia pan nie rozumie. Co pan na to? - Proszę powiedzieć tej famie, żeby pocałowała się w dupę i vice versa! Ten do

  • Przede wszystkiem, prę panią, dwaeścia

    Krótka notka na temat popularnych niedociągnięć, którymi bardzo często popisują się różnego rodzaju osoby publiczne. W radiu usłyszałem ostatnio bardzo ciekawą

Komentarze
2010/02/23 07:28:40
Czyli trochę tej hiperpoprawności mogę użyć przy wymowie "ę" i to nie będzie brzmiało pretensjonalnie? Ja nie rozumieć ta trudna słowa czi Ty?
-
2010/02/23 12:42:31
tę i tą są moją achillesową piętą :(
w tym przypadku intuicja zawodzi!
-
2010/02/24 04:04:41
Z hiperpoprawnością racja.

pl.wikipedia.org/wiki/Hiperpoprawno%C5%9B%C4%87

Przesadzanie z przesadną poprawnością sensu raczej nie ma.

Czyli po prostu: uważajmy na hiperpoprawność.
-
2010/02/24 11:58:48
Ajsii!!! Its weri intresting!!!
Po pierwsze primo czeszę szę, że Wikipedia to dla Czebie żródło aknowledżmentu.
Po drugie primo, Ti chiba nie rozumieć moja kłeszczą. No to ja ripit: Znaczitsja umiarkowane używanie przesadnej poprawności jest w porzundku?
Dla ułatwienia: Nie ma sensu przesadzanie z poprawnością, bo można popaść w nadmierną poprawność (naukowo: hiperpoprawność). Zdanie "nie przesadzać z hiperpoprawnością" ludzi obeznanych ze słownikiem wyrazów obcych śmieszy, chyba wbrew zamierzeniom prelegenta. No chyba, że z Ciebie taki szutnik.
-
2010/02/24 20:10:26
Dlatego właśnie poprawiłem się, pisząc: "uważajmy na hiperpoprawność".

Umiarkowana hiperpoprawności ma oczywiście taki sam sens, jak... właściwie jak sam nie wiem co. Nie ma sensu, w każdym razie.

Chyba powininem się poprawić też w notce, ale wtedy nasze komentarze nie miałyby sensu, więc zostawię tak jak jest, nie zważając na czekającą mnie kompromitację. Tralala.
-
2010/03/18 21:54:03
Myślę, poeciaku, że nie ma czegoś takiego jak umiarkowana hiperpoprawność. Może być umiarkowana poprawność. W pewnym Scenariuszu była mowa o "sztuce przez średnie es". I Peszek wyłożył: "nie ma żadnego średniego es, jest albo duże, albo małe, tak jak piwo!" Tutaj trunkowo-kulinarnego porównania nie umiem znaleźć.
-
2010/03/24 14:51:17
Jak mówi poeta,

We get some rules to follow
Tę i tą
These and those
No one knows
-
redaktornia
2010/06/08 21:41:29
@cudza ziemka
Nie ma co się wyśmiewać. Nieporozumienie wynika ze specyficznego znaczenia słowa "hiperpoprawność". To nie jest "nadmierna poprawność", bo coś takiego nie istnieje. Hiperpoprawność to zwykły błąd językowy, tyle że pewnego określonego typu. Dlatego, moim zdaniem, jednak można przesadzić z hiperpoprawnością, tzn.: za często popełniać ten błąd ;)
-
2013/01/01 23:37:04
Tę czy tą to chyba największy dylemat językowy.
Bardzo konkretne i zrozumiałe wyjaśnienie.
-
2013/04/26 18:57:23
Biernik, biernik... ale na ustnym egzaminie z języka polskiego nie "zawiesimy się" i nie będziemy się zastanawiać, który wyraz to biernik. A więc wystarczy spojrzeć, jaką końcówkę ma rzeczownik, przed którym musimy postawić "tę" lub "tą". Jest wiele pułapek, gdy opisujemy coś używamy przymiotników. A przy "tę", "tą" końcówka jest zależna tylko od RZECZOWNIKA, nie od przymiotnika.
Podam kilka przykładów:
Och, muszę przeczytać tę długą, wyczerpującą listę!
UWAGA!
Pójdziemy tą drogą, ALE jutro wybierzemy tę drogę.

Dziękuję ;)