Z językiem polskim robi się obecnie wszystko. Kaleczymy go na wszelkie możliwe sposoby. Czas powiedzieć sobie DOSYĆ! Ludzie, dbajcie o to, jak mówicie i piszecie!
Blog > Komentarze do wpisu

Ubrać, wkładać, zakładać

Ubrać sweter. Brr. Brzmi koszmarnie. Formę tę uznaje się za regionalizm małopolski, pozostałość po zaborcach.

Wszędzie poza Krakowem i okolicami ;) można ubrać się w sweter. Włożyć sweter. Ewentualnie założyć sweter.

Ostatnia forma budzi pewne wątpliwości, niektóre słowniki ją odrzucają, inne akceptują ( http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6196 ). Wydaje mi się, że z czasem będzie coraz odważniej wchodziła do polszczyzny oficjalnej. Choćby dlatego, że jest bardziej jednoznaczna od włożyć (ubranie można przecież włożyć do szuflady, walizki itd.).

W podanym linku wyjaśnione są niuanse związane z różnicami pomiędzy wkładaniem i zakładaniem. Arscribendi, na Boga! Nie komentuj tego zdania!

piątek, 19 lutego 2010, poeciak

Polecane wpisy

  • Złoty czy złotych

    Stosunkowo częste i jednocześniebezwględnie irytującesą wszelkiebłędy językowe dotyczące spraw codziennych. Za każdym razem, kiedyw sklepie z ustprzemiłej ekspe

  • Półtorej litra

    Błąd banalny i niesamowicie irytujący. Wciąż często można usłyszeć "półtorej tysiąca", "półtorej kilograma","półtorej chleba" itd.

  • internetowa interpunkcja

    wlasnie tak wygladalyby wszystkie teksty w sieci gdyby wszyscy stosowali nowoczesne zasady luznej interpunkcji ten tekst jest oczywiscie kompletnie nieczytelny

Komentarze
grim94
2010/02/19 23:57:19
Witaj. Ciekawy blog. Popieram to wszystko co tutaj wypisujesz. "Polacy nie gęsi, swój język mają". Mamy, ale większość go kaleczy. Trudno.. Pozdrawiam :)
-
2010/02/23 08:58:23
zauważyłam, że regionalizmy krakowskie są deprecjonowane, podczas, gdy gwara warszawska, poznańska i śląska są "trendy, dżezi i cool".
w tym wpisie też odczułam coś takiego.
-
leszlong
2010/02/25 22:44:43
Ubieranie swetra jest nie tylko małopolskie. Również na Podkarpaciu też tak się mówi. Lepiej określić ten regionalizm jako galicyjski. A czy jest wstrętny? Mnie uszy bolą jak słyszę gwarę warszawską, jednak nie uważam jej za koszmarną. Kwestia przyzwyczajenia.
-
2010/02/26 18:45:19
Tak z ciekawości: co w tej gwarze warszawskiej razi Was najbardziej?
-
2010/02/26 20:10:35
"Formę tę uznaje się za regionalizm małopolski, pozostałość po zaborcach.
Wszędzie poza Krakowem i okolicami ;) można ubrać się w sweter. Włożyć sweter. Ewentualnie założyć sweter."

Jak już pisałam, popieram ideę tego bloga, ale złości mnie zamieszczanie informacji wyssanych z palca.
Chyba jesteś osobą bardzo stacjonarną.
Podkarpacie, Śląsk Cieszyński, duża część Górnego Śląska (czyli różne zabory) - to tylko niektóre przykłady miejsc, gdzie sweter się ubiera.
Promocja poprawnej polszczyzny to jedno, ale komentarze "brr, brzmi koszmarnie" w stosunku do akceptowalnych wariatnów regiolanych są trochę nie na miejscu.

-
onikra
2010/02/27 16:05:54
Zgadzam się, ubrać to można co najwyżej choinkę. Oczywiście mozna też dziecko, jesli samo nie potrafi. Więc matka ub iera dziecko, fakt. I mimo wszsytko chodzi o porawnośc gramatyczna, a nie regionalizm.
-
leszlong
2010/02/28 15:44:37
@onikra: Czy zatem podobnie niegramatyczne są następujące wyrażenia: pościelić łóżko ( zamiast posłać) i plewić grządkę (zamiast pleć).

@poeciak: Odpowiem wierszykiem. "Słysząc laczki, dostaję sraczki"
-
markiz.witkowski
2013/01/15 09:50:22
Ależ wy macie problemy!!!!! To jak jestem w Krakowie, mogę ubrać sweter? A wszędzie indziej mam założyć sweter? Co za życie
-
2015/03/28 22:44:59
Założyć sweter to opcja ewentualna? Nie wyobrażam sobie powiedzieć inaczej. Włożyć sweter brzmi dla mnie co najmniej dziwnie, w życiu bym tak nie powiedział. Gdyby ktoś powiedział do mnie "włóż sweter", pewnie włożyłbym do do szafy a nie na siebie. (Warszawa)