Z językiem polskim robi się obecnie wszystko. Kaleczymy go na wszelkie możliwe sposoby. Czas powiedzieć sobie DOSYĆ! Ludzie, dbajcie o to, jak mówicie i piszecie!
wtorek, 25 grudnia 2007

Zbliża się rok... właśnie... 

Właśnie taki, jak w tytule notki. DWA TYSIĄCE ÓSMY! A nie "dwutysięczny ósmy".  Czy ktoś w ogóle jeszcze pamięta o tym? Przecież "dwutysięczny ósmy" nie ma sensu!

Mówimy:
- dwutysięczny,
- dwa tysiące ósmy,
- dwa tysiące trzydziesty pierwszy,
- dwa tysiące sto pięćdziesiąty czwarty.

Tak samo jak:
- tysięczny,
- tysiąc dziewięćdziesiąty pierwszy,
- tysiąc sto osiemdziesiąty,
- tysiąć dziewięćset dziewięćdziesiąty dziewiąty.

"Dwutysięczny ósmy" może być oznaką dwóch problemów:
a) nieznajomości języka polskiego,
b) skrzywienia psychicznego objawiającego się przekonaniem, że rok dwutysięczny powtarzał się co najmniej kilka razy (pierwszy był "dwutysięczny pierwszy", drugi "dwutysięczny drugi" itd., tak samo jak Mieszko I, Mieszko II...).

Ludzie! Mówcie po ludzku!

Życząc Wam miłego roku DWA TYSIĄCE ÓSMEGO, dodam na pocieszenie, że wszyscy numerujący nieprawidłowo będą mieli problemy przy roku (według nich) "dwutysięcznym setnym trzydziestym ósmym", nie mówiąc już o roku 234983.

poniedziałek, 24 grudnia 2007

Język polski nam się sypie. Mówimy niedbale, robimy błedy, gdzie tylko się da bez umiaru wplatamy straszliwe makaronizmy.

Niestety, język kaleczą również ci, którzy powinni świecić przykładem. Niechlujnie używają polszczyzny dziennikarze, aktorzy, literaci... Najwięcej szkody wyrządzają właśnie wszelkiego rodzaju osoby publiczne. Poprzez środki masowego przekazu bezustannie gwałcą nasze uszy!

Sprawa jest prosta. W tym blogu będę piętnował najstraszniejsze, najczęstsze, najgłupsze i najzabawniejsze występki przeciwko językowi polskiemu.

Drżyjcie wszyscy, którzy kaleczycie JĘZYK POLSKI!

PS Wytykanie moich błedów surowo wzbronione ;)

00:44, poeciak , Inne
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4